Dlaczego fruktoza to problem?

http://erection-potency.com/nl/potentiesupplementen-penisvergroting/”

Zastosowanie fruktozy w przemyśle pitnym stanowi niesłychanie popularne. Statystyki przedstawiają, iż w USA od 1970 do 2005 roku użytkowanie fruktozy wzrosło daleko niż o 10 tysięcy procent (!). Syrop wysokofruktozowy (w wyciągu HFCS – ang. high fructose corn syrup) realizowany jest, nie z arbuzów, i spośród kukurydzy. HFCS zawiera od 42 do 55% fruktozy, ale zarówno fruktoza, kiedy również glukoza w HFCS są w sytuacji niezwiązanej, natomiast przez współczesne daleko biodostępnej także mocno przejmowanej niż fruktoza i glukoza z cukru białego. Fruktoza osiągalna stanowi jeszcze w wytrzymałości tzw. fruktozy krystalicznej zaś jest składana przez drugie przetwarzanie HFCS. Obejmuje aż 99% fruktozy, a oraz w szlaku sztuk może przegrać zanieczyszczeniu arsenem, pociskiem dodatkowo oryginalnymi metalami ciężkimi.

Swoją pozycję fruktoza zawdzięcza dużo czynnikom. Syrop wysokofruktozowy stanowi skromniejszy w realizacji niż węglowodan biały, a przy ostatnim egzystuje o jakiś 20 % lżejszy od cukru. Rozumienie przez większość użytkowników fruktozy z rezultatami, uważanymi często zbyt naturalne, żądanie jej jako silnej chociażby dla świadomości spośród przedmiotami zdrowotnymi, podaje producentom świetną sprzedaż. Nie właśnie czyżby jesteśmy darowiznami fałszywej propagandy, u treści której spoczywa tylko żądzę sukcesie zaś nie ochronę o bliskie zdrowie.

Fruktoza, identycznie jak glukoza, jest węglowodanem prostym. Tymczasem o ile glukozę może metabolizować wszystka instytucja w polskim ustroju, o końcu fruktoza jest metabolizowana zupełnie w wątrobie. W efekcie zmian, którym ulega fruktoza w wątrobie powstają krople oleju zawierające trójglicerydy a senne kwasy tłuszczowe. Normę spośród tychże podwalin tłuszczowych cierpi w wątrobie zaś jest dbała za tzw. niealkoholowe stłuszczenie wątroby, a odmienne są przekładane do mięśni także zapór gromadzą się w tkance tłuszczowej. Tłuszcz powstający spośród metabolizmu fruktozy w specyfiki daje się w sektorze jamy brzusznej plus jest dbały za tzw. otyłość brzuszną. Jeśli zaopatrzymy sobie 120 kcal w części glukozy to raptem 1 kcal zostanie odciążona w grand. Jeśli damy sobie 120 kcal w postawy fruktozy wtedy aż 40 kcal zostanie przeobrażone w grand.

http://impactofimpotency.com/lv/potencialie-papildinajumi-dzimumlocekla-paplasinasanas/”

Releated Post